Druhowie na szkoleniu K38

5 października 2017 | Aktualności Ćwiczenia Ratownictwo Wodne  


Czterech druhów w miniony weekend w Gdyni, uczestniczyło w szkoleniu K38, dzięki któremu podnieśli swoje umiejętności w niesieniu pomocy przy użyciu skutera ratowniczego.

Podczas szkolenia doskonalono techniki operowania skuterem podczas akcji oraz posługiwania się platformą ratowniczą. Dzięki przećwiczeniu manewrów na skuterze, pod czujnym okiem instruktorów, strażacy przypomnieli sobie jak posługiwać się sprzętem pływającym w różnych warunkach atmosferycznych.

Ważnym elementem szkolenia było stosowanie zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się przy wypadnięciu ze skutera i wdrożeniu tzw. autoratownictwa.

K38 działa już prawie 30 lat. Jest to organizacja założona w USA przez Shawn Alladio, byłą zawodniczkę wyścigów skuterowych.

Aktualnie w Polsce jest 3 instruktorów oraz kilku szkoleniowców. Dzięki nim na terenie kraju przeszkolono już kilkuset operatorów skuterów ratowniczych.

Na wyposażeniu naszej jednostki znajduje się skuter ratowniczy 3 osobowy. Wkrótce jednostka pozyska nowy lekki samochód ratownictwa wodnego oraz skuter ratowniczy z platformą ratowniczą.