O nas

Powstanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim to efekt pasji i zaangażowania jej pomysłodawców – Radka Rybaka, instruktora płetwonurkowania i Norberta Wysockiego, zawodowego strażaka i płetwonurka.

Ich spotkanie, kilka lat temu to najpierw wspólne „nury” i rozmowy ze spotkanymi ludźmi, którzy z lekką zazdrością dopytywali czy nurkują w jakimś stowarzyszeniu, jak i gdzie można spróbować i zacząć uprawiać ten sport. I tak pewnego dnia pojawił się pomysł stworzenia organizacji, w której jednocześnie, realizując swoją pasję, można by przybliżyć tajniki nurkowania szerszemu gronu ludzi, a jednocześnie, dać coś z siebie i wykorzystać wolny czas i umiejętności wpływając na poprawę bezpieczeństwa nad wodami Nowego Dworu Mazowieckiego – a wody u nas pod dostatkiem :).

Tak zrodził się pomysł założenia Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego Nowy Dwór Mazowiecki, który spotkał się z olbrzymią aprobatą gospodarzy miasta i powiatu Nowy Dwór oraz Państwowej Straży Pożarnej. Także odzew mieszkańców, chętnych do wstąpienia w szeregi druhów OSP – RW był bardzo duży. I tak, po kilku miesiącach walki z dokumentami, w 2012 roku organizacja ta została wpisana do KRS i rozpoczęła swoją działalność. Dzięki temu pasjonaci realizują swoje marzenia, zdobywają kolejne uprawnienia, i przybliżają wodny i podwodny świat mieszkańcom NDM jednocześnie zarażając ich swoją pasją. Ale przede wszystkim dzięki prowadzonej działalności edukacyjnej i ratunkowej wpływają na podniesienie bezpieczeństwa na wodzie, lodzie i pod ich powierzchnią.

Dziś, OSP-RW NDM, to blisko 100 zapaleńców oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, z których większość ma już uprawnienia płetwonurka. Ma swoich instruktorów, którzy czuwają nad podnoszeniem ich kwalifikacji. Ale OSP – RW NDM to nie tylko pasja nurkowa, to także, a może przede wszystkim, edukacja dzieci i młodzieży naszego regionu jak zachować się gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznych sytuacji i niesienie pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna naszym mieszkańcom. Przez dzieci zostaliśmy okrzyknięci „strażacy od koników morskich” a to przez charakterystyczne nasze logo.