Pomoc dla łodzi WOPR

W piątek 20 października na prośbę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, wzięliśmy udział jako pozoranci w ćwiczeniach plutonów wsparcia Ulewa-2017. W trakcie ćwiczeń okazało się, że konieczna jest nasza pomoc.

Nasi pozoranci oczekiwali na ewakuację z zagrożonego powodzią terenu. W tym celu użyto łodzi ratunkowych i przetransportowano pozorantów na drugi brzeg. W trakcie transportu jeden z pozorantów wpadł do wody i został zabrany przez nurt. Ewakuacją i udzieleniem pomocy tonącemu oraz transportem do brzegu, według scenariusza zająć się miała jednostka nowodworskiego WOPR. Gdy łódź przypłynęła i podjęła z wody poszkodowanego, okazało się, że nie jest w stanie dopłynąć do brzegu, gdzie według scenariusza ćwiczeń oczekiwali strażacy wraz z torbą PSP-R1, którym poszkodowany miał zostać przekazany. Kierujący ćwiczeniami podjął decyzję o wezwaniu na miejsce naszych druhów, którzy po przebraniu się w kombinezony do pracy w wodzie, udali się pieszo przez rzekę Narew do łodzi WOPR, która utknęła na płytkiej wodzie wraz z poszkodowanym.

Dobrze, że to tylko ćwiczenia i osoba poszkodowana tylko pozorowała. W realnej akcji wydłużyło by to znacznie czas udzielenia pomocy przez medyków oczekujących na brzegu.