W Październiku 2019 roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Stara Dąbrowa zaginął starszy mężczyzna który udał się na grzyby. Do poszukiwań w trudnym terenie leśnym Policja zaangażowała olbrzymie środki osobowe i techniczne. W teren ruszyły zespoły działające taktyką szybkiej trójki poszukiwawczej, zespoły na qadach, zespoły konne z Policji, oraz oczywiście psy ratownicze także z naszej jednostki.
Po ponad 40 godzinach w późnych godzinach wieczornych zespół z psem z jednej z jednostek biorących udział w akcji odnalazł wyziębionego z poważnym złamaniem nogi zaginionego mężczyznę. Bez wątpienia dzięki podjętym działaniom życie mężczyzny zostało uratowane. Podczas akcji olbrzymim problemem było utrzymanie łączności zespołów w terenie ze sztabem. Teren Kampinoskiego Parku Narodowego ma to do siebie że praktycznie nie ma tam zasięgu żadnej sieci telefonii komórkowej, internetowej itp.
Po zakończeniu akcji i analizie prowadzonych działań stwierdziliśmy, że taki stan rzeczy nie może się powtórzyć i, że nie jest możliwe aby w chwili obecnej nie było technologii która pomoże w łączności w takim terenie.
Postawiliśmy sobie cel aby to zmienić !
Z pomocą przyszli nam koledzy z Medyk Rescue Team którzy doradzili aby oprzeć system łączności na technologii DMR i wykorzystać mobilny przemiennik. Po zdobyciu funduszy z Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Urzędu Marszałkowskiego pod koniec 2020 roku dokonaliśmy zakupu ośmiu sztuk radiotelefonów Hytera Polska model PD785 wraz z dodatkowymi bateriami i dedykowanymi mikrofonogłośnikami oraz przemiennika mobilnego RD 965 wraz z plecakiem, anteną oraz baterią.
Następnie od Wydziału Łączności Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu nam w użytkowanie jednego z kanałów przemiennikowych PSP oraz została określona procedura korzystania z przemiennika podczas akcji i ćwiczeń.
W niedzielę (09.05) wspólnie z Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12 powróciliśmy do Kampinoskiego Parku Narodowego i odtworzyliśmy akcje z października 2019. W teren w ramach szkolenia ruszyły zespoły szybkich trójek poszukiwawczych oraz zespoły na qadach. Dzięki mobilności naszego przemiennika i odpowiednim wykorzystaniu warunków terenowych uzyskaliśmy łączność przynajmniej 3 na 5 z każdym zespołem w terenie. Nawet w sektorach najbardziej oddalonych od sztabu.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, wszystko robimy “aby inni mogli żyć”