Pożar w Kampinoskim Parku Narodowym

22 maja 2020 | Aktualności

W czwartek (21.05) pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego pełniący dyżur na wieżach obserwacyjnych dostrzegli duże zadymienie w lesie na terenie leśnictwa Rybitew w gminie Leoncin. Informacja została natychmiast przekazana do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, a na miejsce zadysponowano samochody gaśnicze z JRG oraz OSP z Wilkowa Polskiego, Leoncina, a także OSP Nowy Dwór Mazowiecki – Ratownictwo Wodne.

Po przybyciu na miejsce strażacy zastali dwa pożary w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie, o powierzchniach ok. 1500-2000 m2. Działania utrudniał silnie wiejący wiatr, który powodował szybkie rozprzestrzenienie się pożaru. Do jego ugaszenia niezbędne było użycie tłumic, szpadli oraz rozwinięcie linii gaśniczych i podanie dużej ilości wody. Ze względu na bardzo niską wilgotność ściółki strażacy podjęli decyzję o przelaniu całego terenu pogorzeliska zwartym prądem wody, aby spenetrować środkiem gaśniczym głębsze warstwy gleby.

W działaniach trwających ponad dwie godziny brały udział cztery samochody straży gaśnicze i 21 strażaków.

Tekst: Komenda Powiatowa PSP Nowy Dwór Mazowiecki