Pies do akcji gruzowiskowych

27 stycznia 2023 | Aktualności Psy Ratownicze

Obecnie nasza jednostka, w sekcji psów ratowniczych posiada 8 psów o specjalności terenowej. Dodatkowo jeden z nich zadał również egzaminy upoważniające do udziału w akcjach gruzowiskowych.
Jest nim 6-letni labrador retriver, Regar. Wraz z dh Kamilem Malickim zdali swój pierwszy egzamin gruzowiskowy w 2020 roku i stali się pierwszym mazowieckim zespołem w strukturach OSP o takiej specjalności.

W tej chwili na Mazowszu mamy 2 psy gruzowiskowe. Psy gruzowiskowe cechuje wysoka sprawność fizyczna, brak strachu przed wysokością czy osuwającym się podłożem. Tak jak wszystkie psy ratownicze swoje umiejętności trenują przez całe życie by być ciągle gotowe na możliwą akcję.

Podczas pracy na gruzowisku ich zadaniem jest wskazać miejsce z najsilniejszym zapachem osoby żywej. Ich praca jest jedną z metod poszukiwawczych. Dodatkowo używa się też urządzeń, jak np. geofony, które pozwalają zbierać dźwięk spod gruzów. Mimo postępu nauki i technologii psi nos nadal nie ma sobie równych.