Katastrofa śmigłowca

14 sierpnia 2020 | Akcje Aktualności Ratownictwo Wodne  

W czwartek (13.08) chwilę przed 14 nasi ratownicy wodni pełniący stały wakacyjny dyżur w naszej siedzibie, otrzymali zgłoszenie o wypadku lotniczym na rzece Wiśle. Na miejsce natychmiast udała się nasza łódź ratownicza 537Ł11 z 4 ratownikami.

Po dopłynięciu na miejsce zastaliśmy łódź Komisariatu Rzecznego Policji z ogniwa w Nowym Dworze Mazowieckim. Policjanci podjęli z wody osoby, które były w śmigłowcu w chwili zdarzenia. Jeden z naszych ratowników natychmiast włączył się w udzielanie pierwszej pomocy i udostępnił torbę R1 oraz wykonał stabilizację na desce. Drugi z ratowników dokonał wstępnych czynności medycznych z drugą z poszkodowanych osób.

Ranni przetransportowani zostali do brzegu, gdzie przekazano ich zespołowi Ratownictwa Medycznego. Dalsze nasze działania polegały na zabezpieczeniu wraku śmigłowca w rzece oraz sprawdzeniu czy nie ma nikogo więcej w środku. Po przybyciu na miejsce Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Jarosława Nowosielskiego i objęciu dowodzenia nad akcją, nasza łódź stanowiła miejsce dowodzenia siłami ratowniczymi podległymi pod Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego. Na wodzie działaliśmy wspólnie ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno Nurkowego z JRG 1 w Warszawie oraz Lotniskową Służbą Ratowniczo – Gaśniczą i OSP Zakroczym wraz z PSP Nowy Dwór Mazowiecki. Miejsce akcji zabezpieczali cały czas policjanci z nowodworskiego ogniwa Komisariatu Rzecznego Policji.

Wieczorem po wykonanych czynnościach przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych oraz Prokuratora, nasze działania polegały na zabezpieczeniu akcji wyciągnięcia wraku z rzeki Wisły.

Portal Wirtualny Nowy Dwór opublikował film z wyjęcia wraku z wody Wisły

Zdjęcia: Strażak – Fotograf