Ćwiczenia na lodzie

W niedzielę (17.01) na rzece Narwi w Nowym Dworze Mazowieckim, przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego z założeniem samoratowania po wpadnięciu do wody po załamaniu się lodu.

Spadek temperatury powietrza spowodował tworzenie się kry i zamarzanie rzeki Narwi. Wykorzystaliśmy to do ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego w tym samoratowania po zarwaniu się lodu. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy – ratownicy wodni wraz z naszą Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Na zaproszenie naczelnika, ćwiczeniom przyglądali się młodzi strażacy z OSP Legionowo.

Do jednego z elementów ćwiczeń wykorzystano również umiejętności naszego psa Maksa, który na co dzień pomaga naszym ratownikom wodnym.

 – Przypominam, że lód z pozoru jest tylko gruby. Wystarczy źle stanąć i możne dojść do pęknięcia a osoba chodząca po zamarzniętym akwenie wpadnie do wody. Jeśli będzie to głęboka rzeka czy jezioro, istnieje ryzyko wpadnięcia pod sam lód. Jeśli nikt nas nie zauważy to osoba taka, ma małe szanse na uratowanie się. Dlatego apeluje o powstrzymanie się od spacerowania po akwenach wodnych – mówi Norbert Wysocki, wiceprezes OSP Ratownictwo Wodne.

Foto: Wirtualny Nowy Dwór