Blog

Zawalenie kamienicy

7 lipca 2021 | Akcje Psy Ratownicze Ważne  

W środę (7.07) o godzinie 4:30 zostaliśmy zaalarmowani przez Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej o zawaleniu się kamienicy w Warszawie przy ulicy Targowej. Z dyspozycji WSKR udaliśmy się samochodem sekcji psów poszukiwawczych wraz z psem Regarem, który jest psem o specjalności gruzowiskowej.

Po przybyciu na miejsce akcji ustalono, że doszło do zawalenia 3 pięter starej kamienicy. W wyniku podjętych czynności przez wszystkie obecne na miejscu siły i środki, nie potwierdzono obecności osób żywych.

Tonący mężczyzna na plaży miejskiej

27 czerwca 2021 | Akcje Ratownictwo Wodne Ważne

W niedzielę (27.06) o godzinie 11:15 dyspozytor PSK w Nowym Dworze Mazowieckim, odebrał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o osobie tonącej na plaży przy ulicy Sukiennej obok siedziby WOPR. Na miejsce wysłan dwa skutery wodne z naszej jednostki oraz łódź z JRG Nowy Dwór Mazowiecki. Od brzegu działały kolejne zastępy oraz nowodworscy policjanci.

Pierwszy na miejscu pojawił się nasz ratownik wodny, który przybył na alarm bezpośrednio na miejsce zdarzenia. Chwilę później dopłynęli ratownicy na skuterach wodnych. Na szczęście świadkowie zdarzenia wynieśli z wody tonącego. Mężczyzna był z zachowanymi funkcjami życiowymi. Dzięki postawie świadków udało się uratować życie mężczyźnie, który przekazany został zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Okazało się, że mężczyzna ratował tonące dziecko. Obydwojgu na szczęście nic się nie stało. Medycy zbadali zarówno dziecko jak i mężczyznę i uznali, że nie ma potrzeby transportu do szpitala.

Udział w akcji:
531[M]23 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531[M]25 – JRG Nowy Dwór Mazowiecki
531[M]90 + łódź – JRG Nowy Dwór Maz
539[M]35 + Skuter wodny – OSP Ratownictwo Wodne Modlin Twierdza
Quad + skuter wodny – OSP Ratownictwo Wodne Modlin Twierdza
539[M]31 – OSP Nowy Dwór Mazowiecki
ZRM Nowy Dwór Mazowiecki
KPP Nowy Dwór Mazowiecki

Dryfujący ponton na Wiśle

W sobotę (26.06) o godzinie 20 otrzymaliśmy zgłoszenie z Centra Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Zegrzu, o pontonie dryfującym na rzece Wiśle w okolicach miejscowości Skierdy w powiecie legionowskim. Po chwili zgłoszenie zostało potwierdzone przez Powiatowe Stanowisko Kierowania. Na miejsce wypłynęła łódź ratunkowa z obsadą strażaków – ratowników wodnych oraz łódź z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Po przypłynięciu w rejon w którym ponton był widziany, zastaliśmy na brzegu funkcjonariuszy Komisariatu Rzecznego Policji oraz zastępy Straży Pożarnej z powiatu legionowskiego. Na rzece nie ujawnione żadnego pontonu z osobami w środku. Po przepłynięciu okolicy miejsca zauważenia zdarzenia, powróciliśmy do koszar.

W sezonie letnim uważajcie na siebie nad wodą. Korzystajcie z kąpielisk na których są ratownicy wodni a wszystkie niepokojące sytuacje zgłaszajcie na numer 112 lub 601-100-100.

Ćwiczenia Mazowieckiej Brygady Odwodowej “Katastrofa 2021”

W czwartek (24.06) odbyły się ćwiczenia manewrowe Mazowieckiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem „Katastrofa 2021”. Ćwiczenia zostały przeprowadzone na terenie bazy poligonowej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej a naszym zadaniem było zabezpieczenie ćwiczeń oraz przygotowanie pozoracji.

Podczas ćwiczeń zaplanowano sprawdzenie i doskonalenie elementów akcji ratowniczej takich jak alarmowani i dysponowanie pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej, doskonalenie działań ratowniczych z zakresu ratownictwa wodno-nurkowego, technicznego oraz poszukiwawczo-ratowniczego. W ćwiczeniach brało udział 150 strażaków oraz 50 samochodów specjalistycznych i łodzi ratowniczych.

Ćwiczenia składały się z sześciu epizodów:
Epizod I – Ewakuacja osoby poszkodowanej unoszącej się na wodzie, poszukiwania podwodne metodą wahadłową oraz sonarem osób poszkodowanych i zatopionego pojazdu, ograniczenie rozlewiska substancji ropopochodnej za pomocą zapory przeciwolejowej, wyciągnięcie zatopionego w wodzie samochodu osobowego.

Epizod II – Działania chemiczne i ekologiczne. Ewakuacja osoby poszkodowanej (kierowca samochodu ciężarowego), zabezpieczenie wycieku substancji ropopochodnej z rozszczelnionej cysterny, przepompowanie substancji ropopochodnej z uszkodzonej cysterny.

Epizod III – Działania techniczne. Postawienie przewróconej cysterny w celu jej późniejszego odholowania.

Epizod IV – Działania powodziowe. Podwyższenie linii brzegowej o 50 cm na odcinku około 50 m. Dostarczenie na zagrożone tereny sprzętu przeciwpowodziowego (pompy, szpadle, worki na piasek itp.) oraz wody pitnej i żywności dla zagrożonej ludności. Ewakuacja ludności z zagrożonych terenów. Ewakuacja osób z wody na skutek wywrócenia łodzi.

Epizod V – Działania poszukiwawczo-ratownicze osób przebywających na obozie harcerskim, które w skutek powstania pożaru i paniki zgubiły się w lesie oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W ćwiczeniach udział brały pododdziały Mazowieckiej Brygady Odwodowej:
– SGRW-N „Warszawa 5” COO,
– SGRW-N „Sokołów 5” COO,
– SGRW-N „Maków 5” COO,
– SGRChem-Eko „Siedlce 6” COO,
– SGRT „Warszawa 8” COO,
– Kompania Specjalna „Zalew” COO,
– SGPR „Warszawa 9” COO.

Opracowanie: bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Dzień Strażaka 2021 – odznaczenia dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

15 czerwca 2021 | Aktualności MDP

W niedzielę (13.06) w naszej siedzibie odbyła się uroczysta zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z okazji Dnia Strażaka. Do młodych druhów przybył prezes Zarządu Powiatowej Związku OSP RP druh Andrzej Hiszpański. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia.

9 druhów otrzymało srebrną odznakę MDP. Jeden druh odebrał brązową a jeden już złotą. W kilku słowach skierowanych do młodych strażaków, dh Andrzej Hiszpański podziękował im za codzienną pracę na terenie jednostki oraz to jak pomagają starszym kolegom podczas codziennych prac w remizie.

Prezes OSP RW Mariusz Torbus pogratulował również dwóm druhnom zdania kursu na sternika motorowodnego. Na koniec wszyscy spotkali się przy smacznym grillu.