Blog

Dotacja od Samorządu Województwa Mazowieckiego

24 października 2023 | Aktualności Ratownictwo Wodne

Dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza wzbogacimy się o niezbędny sprzęt. Za kwotę blisko 80 tysięcy zakupimy min. hełmy, wyważarkę do drzwi, latarki czy też dodatkowe baterie do drona.

– Wspieramy strażaków w ich pracy, bo wiemy jak bardzo nasza pomoc usprawnia ich pracę. W tym zawodzie oprócz doświadczenia i odwagi liczy się również specjalistyczny sprzęt. To właśnie gwarantuje większą skuteczność w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia – zauważa członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

To bardzo potrzebne wsparcie. Umożliwi nie tylko zakup profesjonalnego sprzętu, ale też odpowiedniego umundurowania, które zabezpieczy strażaków podczas prowadzonych przez nich akcji ratowniczych – podkreśla radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.

Nowy agregat przekazany przez Komendę Główną PSP

7 października 2023 | Ważne  

6 października 2023 roku zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Arkadiusz Przybyła uczestniczył w Komendzie Powiatowej PSP w Wyszkowie w spotkaniu, podczas którego przekazano naszej jednostce agregat prądotwórczy, który w poprzednim roku przekazaliśmy strażakom z Ukrainy.

W wydarzeniu udział wzięli również: prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Pan Michał Kuczmierowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Cybul, rektor–komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski prof. uczelni, komendanci miejscy i powiatowi PSP województwa mazowieckiego oraz starosta powiatu wyszkowskiego Pan Wojciech Kozon.

Agregaty prądotwórcze, pozyskane zostały z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Podczas spotkania w obecności zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Arkadiusza Przybyły omówiliśmy zasady współpracy z Akademią Pożarniczą podczas zabezpieczania różnych działań na wodzie.

Wypożycz kajak od wodnych strażaków

6 lipca 2023 | Ważne  

Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne zaprasza do wypożyczania kajaków dwuosobowych do popływania na rzekach Narwi, Wiśle i Wkrze. Dochód z wynajęcia kajaków przeznaczony jest na działalność statutową jednostki.

Warto zadzwonić 519-800-112  i zarezerwować kajak na dany dzień.

CENNIK:
Wypożyczenie na 1h – 15 złotych 
Cały dzień ( do godz. 20:00) – 40 złotych.

Pozyskane środki na dyżury i zakup drona

W roku bieżącym w okresie wakacji OSP-RW jak co roku prowadzi dyżury ratownicze bezpośrednio nad wodą w godzinach 8:00 – 20:00. W celu sprawnego poprowadzenia tego działania jednostka wykorzystała konkursy ofert w obszarze “Ratownictwo i ochrona ludności na terenie Mazowsza” prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Wojewodę Mazowieckiego.

Na utrzymanie gotowości ratowniczej na obszarach wodnych – dyżur interwencyjnych w sezonie pozyskaliśmy środki odpowiednio:
1. Samorząd Województwa Mazowieckiego – 35 000,00
2. Wojewodę Mazowieckiego – 25 000,00
Te środki pozwolą opłacić dyżury ratownicze ratowników wodnych oraz serwis sprzętu ratowniczego jak i zakup paliwa do sprzętów ratowniczych.

Projekty te także przewidziane były na zakupy sprzętu, który może posłużyć do prowadzenia działań ratowniczych. Od ponad trzech lat nasza jednostka starała się pozyskać środki na zakup bezzałogowego statku powietrznego – drona. Ten rok pozwolił nam dokonać tego „wymarzonego” zakupu.

Wybraliśmy do tego zakupu model DJI Matrice 300 RTK Enterprise z jego potrzebnymi elementami takimi jak:
1. Kamera optyczna/termowizyjna Zenmuse H20T
2. Dwa komplety akumulator wymienny BatteryTB60
3. Dwa komplety akumulatorów steronika Cendence – WB37 Akku 2S 4920mAh
4. Mechanizm zrzutu TH4 Throwing Hook V2
5. Stacja ładowania drona – Charging Station BS60
6. Reflektor GL 60 Plus Gimbal Spotlight
7. System sterowania dronem wraz z anteną zewnetrzną i oprogramowaniem ratowniczym
Do zestawu drona doposażono ratowników w Monokular termowizyjny 640×480 35mm.
Cały zestaw drona to koszt 136 009,42 zł.

Na kwotę zakupu składaja się:
1. 75 000,00 zł. – Samorząd Województwa Mazowieckiego
2. 55 539,02 zł. – Wojewoda Mazowiecki
3. 5 470,40 zł. – środki własne

W celu prawidłowej obsługi sprzętu dla pięciu ratowników wykupiono szkolenie zgodne z programem Urzędu Lotnictwa Cywilnego i EASA, uprawniające do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota bezzałogowych systemów powietrznych do maksymalnej masy startowej 25 kg. (NSTS-06 BVLOS), aby sprzęt był pod fachową ręką operatora. Zakup szkolenia sfinansowany ze środków Miasta Nowy Dwór Mazowiecki w kwocie 14 750,00 zł.

Dron posłuży naszej jednostce do prowadzenia działań ratowniczych w bardzo szerokim zakresie.

Dofiansowanie od Samorządu Województwa Mazowieckiego

10 czerwca 2023 | Aktualności Ratownictwo Wodne

Dzięki corocznemu wsparciu naszej jednostki przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, również i w tym sezonie podczas letniego wypoczynku nad wodą w powiecie nowodworskim, możecie czuć się bezpiecznie. Przez całe wakacje w naszej jednostce pełniony będzie dyżur ratownictwa wodnego.

Dzięki dofinansowaniu przekazanemu naszej jednostce przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika w godzinach 8-20 codziennie trzech ratowników wodnych – strażaków, pełnić będzie odpłatny dyżur w naszej siedzibie. Na zadania z ratownictwa wodnego pozyskaliśmy 110.000 złotych. Część kwoty zostanie dołożona do zakupu drona ratowniczego typu ciężkiego wraz z dodatkową kamerą optyczną. Za ponad 50 tysięcy złotych zakupimy paliwo i niezbędne rzeczy do naszych łodzi i skuterów wodnych aby sprzęt był cały czas w gotowości do wypłynięcia oraz opłacimy dyżury ratowników.

Podpisanie umowy nastąpiło w Płocku 2 czerwca.